A Társulat megdöbbenéssel és csalódással értesült a régészeti feltárásokat érintő, a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény ez év szeptember 27-én beterjesztett módosítási javaslatáról.
A tervezet legfeljebb 30 nap próbafeltárásban és 30 nap megelőző feltárásban maximalizálná a régészeti feltárás szakmai munkáira fordítható idejét, a költségek felső határát pedig a beruházás 1%-ában határozná meg, ezek felhasználása után a lelőhely elfedésre kerülne. Véleményünk szerint nem nehéz belátni, milyen súlyos következményekkel járhat a magyarországi régészeti lelőhelyek sorsára nézve egy ilyen tervezet elfogadása. Egyrészt bizonyos fejlesztések esetén az elfedés nem megoldható (pl. mélygarázs építése), másrészt a több hektárnyi területű autópálya, vagy egyéb nagyberuházásokhoz kapcsolódó feltárások ilyen formán alig 10-20%-át lennének képesek „kimenteni” a régészeti örökségnek, a leletek konzerválására, raktározására, tudományos feldolgozására és bemutatására pedig végképp nem maradna forrás. Ez pedig hazánk régészeti örökségének pusztulásához vezethet!
Egy ország múltjának régészeti hagyatéka – hasonlóan az ásványkincsekhez – kimeríthető, épp ezért minden generációnak feladata azt felelősséggel kezelni! A fentiek miatt, a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat, amelynek 133 éve célja a régészeti, művészettörténeti, műemlékvédelmi kutatások eredményeinek szélesebb körben való bemutatása, a tudományos ismeretterjesztés, ezúton kéri az illetékes döntéshozó szerveket, hogy az említett tervezetet gondolja át, azt jelen változatában ne fogadja el! A többi szakmai szervezethez hasonlóan meggyőződésünk, hogy a tervezett törvény ebben a formában visszafordíthatatlan károkat okoz hazánk régészeti örökségének és megfosztja az itt élőket múltjuk jobb megismerésétől.
2011.10.18. 14:26 |
Címkék: régészet közlemény törvény nyilatkozat ásatás megelőző feltárás lex buldózer