Barokk freskófestészet Magyarországon – kutatócsoport bemutatkozása
Magyar Nemzeti Galéria, 2009. november 26. csütörtök, 10 óra
B épület, földszinti előadóterem
Franz Anton Maulbertsch: Mária bemutatása a templomban. Vázlat a szombathelyi székesegyház négyezeti kupolájának freskójához, 1794. Szombathely, Egyházmegyei Gyűjtemény
2009. november 23-án csütörtökön délelőtt „Barokk freskófestészet Magyarországon – kutatócsoport bemutatkozása” címmel rendeztünk konferenciát a Magyar Nemzeti Galériában, meglehetősen nagy érdeklődés közepette. Mind a szakma – elsősorban a műemlékvédelem, a programgazda Pázmány Egyetem Művészettörténeti Tanszéke, de a múzeumok is szép számmal képviseltették magukat –, mind pedig a társulati tagság részéről sokan eljöttek, és kitartottak a rendezvény végéig. Az esemény alapvetően egy 2008-ban indult OTKA kutatási program prezentációja volt, amelynek vezetője Jernyei Kiss János, feladata pedig a magyarországi barokk freskók korpuszának tudományos előkészítése. A célkitűzések részletes ismertetése mellett már eredményekről is beszámolhattak a kutatók. A Galériabeli alkalmat a „Késő barokk impresszók. Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) és Josef Winterhalder (1743–1807)” című kiállítás előző heti megnyitása kínálta, amelynek nemcsak témája rokon, hanem néhány közreműködője is azonos a freskó-projekt részvevőivel. Az ülés levezető elnöke Galavics Géza volt, aki értőn kommentálta az előadásokat, irányította a vitát, sőt helyenként izgalmas kiegészítéseket is tett.
A barokk freskófestészet emlékei a történelmi Magyarország területén, az 1790 körüli felekezeti viszonyokat mutató térképre vetítve (Serfőző Szabolcs)
A konferencián bemutatott térképek, diagramok és a feldolgozásra kerülő freskók topográfiai jegyzéke (checklist) – egyéb értékes információk mellett – elérhető a kutatócsoport honlapján: http://barokkfresko.btk.ppke.hu/.
Program:
Jernyei Kiss János: A kutatási program ismertetése
Serfőző Szabolcs: Barokk freskókorpusz: „számokba fojtva”
Nagy Veronika: Néhány módszertani kérdés a barokk falképkorpusz
készítéséhez zalai, somogyi falképek példáján
készítéséhez zalai, somogyi falképek példáján
Serfőző Szabolcs: Egy késő barokk festő a Dunántúlon: Franz Xaver Bücher
Opra Zsuzsanna: A bágyogszováti plébániatemplom freskói
Kovács Gábor: A barokk falképfestészet zalai „kisemlékei”
(Herczeg Renáta „Komárom-Esztergom megye barokk freskóemlékeinek kutatási problémái” című előadása technikai okokból sajnos elmaradt.)
Rövid ebédszünet után közösen megtekintettük a „Késő barokk impressziók. Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) és Josef Winterhalder (1743–1807)” című kiállítást, Jávor Anna, a kiállítás rendezőjének vezetésével.
Franz Anton Maulbertsch köre: Keresztelő Szent János fővétele, részlet.
Tarany, r. k. plébániatemplom, szentélymennyezet, 1765 körül
Tarany, r. k. plébániatemplom, szentélymennyezet, 1765 körül
2010.01.06. 09:12 |
Címkék: barokk fresó freskó festészet