A Búvárrégészeti Szakosztály 1993-ban alakult meg a bölcskei (Tolna megye) római kori kikötőerőd feltárásában közreműködő búvárok és régészek részvételével. Közös célunk a víz alatti kulturális örökség megismerése és védelme. Ennek érdekében a Szakosztály tagjai önkéntes segítséget nyújtanak víz alatti régészeti kutatásokhoz. A hazai viszonyoknak megfelelően elsősorban folyóvizekben merülünk, ahol rendkívül nehéz körülmények között kell dolgozni (minimális látótávolság, erős sodrás). Tevékenységünk során több hajó, kikötő és más lelőhely maradványait találtuk meg és dokumentáltuk. Nemzetközi együttműködés keretében kutatási eredményeinket világszerte elismerik.
Az 1711 utáni (tehát nem régészeti korú) víz alatti örökség védelmében is részt vállalunk. Tagjaink első világháborús hajókat derítettek fel az Adrián (pl. a legendás Szent István csatahajót), második világháborús repülő roncsait emelték ki a Balatonból.
Szoros együttműködést alakítottunk ki az örökségvédelmi intézményekkel, több megyei múzeummal és nemzetközi búvár és régészeti szervezetekkel.
Jelenlegi projektjeink:
- Mária királyné hajói
- Zenta 1697 (szerbiai és osztrák partnerekkel)
- Dunai LIMES (római határvédelmi rendszer Világörökségi nevezéséhez kapcsolódó kutatások)
- Argonauta Program (A Dráva kutatása)
Kutatásainkról a www.buvarregesz.blog.hu című internetes naplóban olvashatnak.